Engadin La Diagonela 2027: İsviçre Alplerinin kalbinde dört günlük kros kayağı etkinliği 

La Diagonela
14-17 Ocak 2027 tarihleri ​​arasında, muhteşem Engadin vadisi, Engadin La Diagonela'nın 14. edisyonu için dünyanın dört bir yanından gelen kayakçıları bir kez daha ağırlayacak.

Öne çıkan noktalardan biri olarak Ski Classics Dünya Şampiyonası olan bu etkinlik, birinci sınıf yarışları, nefes kesen Alp manzaralarını ve hem elit sporcuları hem de amatör kayakçıları kendine çeken eşsiz bir atmosferi bir araya getiriyor. Dört gün boyunca beş yarışla Engadin La Diagonela, İsviçre'nin klasik uzun mesafe kayak yarışları için en önemli etkinliği ve uluslararası takvimdeki en güzel manzaralı yarışlardan biri haline geldi. 

 Acil durum yedek parçasından uluslararası bir klasiğe 

Engadin La Diagonela'nın hikayesi tutku ve azim dolu bir öyküdür. Ocak 2014'te, Ski Classics Çek Cumhuriyeti'ndeki etkinlik kar yetersizliği nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Sadece birkaç gün içinde, Engadin'de yeni kurulan bir organizasyon komitesi, bu fırsatı değerlendirerek yerine geçecek bir yarış düzenledi. 

İddialı bir meydan okuma olarak başlayan bu etkinlik, Avrupa'nın en saygın uzun mesafe kayak yarışlarından birine dönüştü. Bugün, onlarca ülkeden yaklaşık 1,800 sporcu, her Ocak ayında mükemmel hazırlanmış parkurları, olağanüstü organizasyonu ve İsviçre'nin ünlü yüksek vadisinin eşsiz manzarasını deneyimlemek için Engadin'e geliyor.  

Ayrıca Oku: Güçlü performanslar ve sprint bitişleri Engadin La Diagonela'yı tanımlar

Beş yarış – deneyimlerle dolu bir hafta sonu 

Rekabet edip etmemek Ski Classics Puan toplamak, kişisel en iyi derecenizi kovalamak veya sadece unutulmaz bir kayak tatilinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Engadin La Diagonela her türlü hedef için mükemmel bir yarış sunuyor. 

  • Ocak, Perşembe 14, 2027 

La Saireda – 9km (Klasik Teknik) 

Haftasonu, doğrudan Pontresina'da başlayan ve Engadin'in en güzel yan vadilerinden biri olan vahşi ve romantik Val Roseg'e uzanan, atmosferik bir akşam yarışı olan La Saireda ile başlıyor.

Karla kaplı ormanlar ve etkileyici dağ manzaralarıyla çevrili olan katılımcılar, sıcak bir yemek ve eşsiz bir kış atmosferinin onları beklediği Roseg Gletscher Oteli'ndeki bitiş noktasına doğru kayak yapıyorlar. Ski Classics Challengers serisi kapsamında La Saireda, unutulmaz bir yarış haftasonuna mükemmel bir başlangıç ​​sunuyor. 

Gece yarışı "La Saireda Roseg", 14 Ocak 2027 Perşembe günü Engadin La Diagonela hafta sonunun açılışını yapacak. Fotoğraf: Sandra Mosimann

  • Cumartesi, Ocak 16, 2027 

La Diagonela – 55 km (Klasik Teknik | Ski Classics (Profesyonel Etkinlik) 

En önemli yarış, hafta sonunun en önemli etkinliği olmaya devam ediyor. Pontresina'da başlayan yarışta sporcular, efsanevi Stazer Ormanı'ndan geçiyor, St. Moritz'i çevreleyen donmuş göllerin üzerinden süzülüyor ve muhteşem Val Roseg'e doğru kayak yapıyorlar; ardından pitoresk Engadin köylerinden geçerek tarihi Zuoz merkezindeki bitiş noktasına ulaşıyorlar. 

Değişken arazi yapısı, ormanların, donmuş göllerin ve açık dağ manzaralarının eşsiz birleşimi, coşkulu seyircilerle birlikte unutulmaz bir uzun mesafe kayak deneyimi yaratıyor. Resmi bir Vasaloppet eleme pisti olan La Diagonela, her kış dünyanın en güçlü maraton kayakçılarını kendine çekiyor. 

Engadin La Diagonela'nın başlangıcı 16 Ocak 2027 Cumartesi günü Pontresina'da gerçekleşecek. Fotoğraf: Sportograf.com

La Pachifica – 25 km (Klasik Teknik) 

Hırslı amatör kayakçılar için ideal olan La Pachifica, ünlü La Diagonela parkurunun bir bölümünü takip ederek Zuoz'da sona eriyor. Daha erişilebilir bir mesafede yarış gününün tüm heyecanını sunuyor. 

La Cuorta – 6km (Klasik Teknik) 

La Cuorta, yeni başlayanlar, aileler ve Engadin La Diagonela'nın heyecanını daha kısa bir mesafede yaşamak isteyen herkes için ideal bir yarıştır. Samimi atmosferi ve kompakt parkuru, kros kayağı yarışlarına mükemmel bir giriş niteliği taşır. 

Yeni nesil kayakçıları teşvik etmek amacıyla, 2007 ve sonrasında doğan genç sporcular Engadin La Diagonela hafta sonu boyunca tüm yarışlara ücretsiz olarak katılabilirler.  

  • Pazar, Ocak 17, 2027 

2027'de yeni – La Sfida Pontresina'da sona erdi 

2027 için en önemli yeniliklerden biri, Pazar günü yapılacak olan serbest stil güreş yarışı La Sfida ile ilgili. 

Yeniden tasarlanan 23 km'lik parkur artık Pontresina'da sona eriyor ve Zuoz'dan Yukarı Engadin'e uzanan cazip bir noktadan noktaya rota oluşturuyor. Kayakçılar, geniş açık manzaraların, mükemmel hazırlanmış kayak pistlerinin ve nefes kesen dağ panoramalarının tadını çıkarırken, İsviçre'nin en güzel kros kayak bölgelerinden birini tamamen yeni bir bakış açısıyla deneyimleyebilirler. 

Daha büyük bir meydan okuma arayan sporcular için, Cumartesi günü La Pachifica ve Pazar günü La Sfida, eşsiz bir iki günlük kayak deneyimi için birleştirilebilir. 

  • Pazar günü yepyeni elit televizyon yarışı 

2027 edisyonu, programa bir başka heyecan verici özellik daha ekliyor. 

La Sfida'nın ardından, dünyanın en iyi uzun mesafe kayakçıları yepyeni ve televizyonda yayınlanacak bir elit yarışta mücadele edecek. Zuoz'da başlayacak yarış, Engadin'den geçerek, dünyanın en eski doğal buz kızak pisti olan ve halen faaliyette bulunan dünyaca ünlü St. Moritz-Celerina Olympia Bob Run'ın bitiş alanına ev sahipliği yapan Celerina'ya doğru ilerleyecek.

Muhteşem Engadin dağ manzarası eşliğinde gerçekleşecek olan etkinlik, parkur boyunca bulunan seyircilere ve uluslararası televizyon izleyicilerine elit kros kayağı yarışlarını sergileyerek Engadin La Diagonela'nın konumunu daha da güçlendirecektir. Ski Classics takvim. 

Bir yarıştan daha fazlası 

Engadin La Diagonela, bir spor müsabakasından çok daha fazlası haline geldi.

Katılımcılar, mükemmel şekilde düzenlenmiş pistler, güvenilir kar koşulları, büyüleyici Engadin köyleri ve gerçek İsviçre misafirperverliğinin birleşimi nedeniyle her yıl geri dönüyorlar. 

Bu etkinlik, seçkin sporcuları, hırslı amatörleri, yeni başlayanları ve aileleri, herkesin kros kayağına olan aynı tutkuyu paylaştığı rahat bir atmosferde bir araya getiriyor. İster karla kaplı ormanlarda kayak yapın, ister St. Moritz çevresindeki ünlü donmuş gölleri geçin, ister muhteşem Alp panoramasının tadını çıkarın, her kilometre unutulmaz izlenimler sunuyor. 

Güneşli Engadin La Diagonela 2026'da katılımcılar sıcak tutan ekipmanlarla donanmış halde. Fotoğraf: Sportograf.com

En uygun giriş fiyatıyla şimdi kayıt olun. 

14. Engadin La Diagonela için kayıtlar başladı.

BURAYA KAYIT

Şimdi kayıt yaptıran sporcular, bir sonraki fiyat artışından önce cazip giriş ücretlerinden yararlanırken, Avrupa'nın en çekici uzun mesafe kayak etkinliklerinden birinde yerlerini de garanti altına alıyorlar.

Dört gün sürecek yarışlar, beş farklı müsabaka ve 2027 için heyecan verici yeni etkinliklerle, Engadin'i kışın keşfetmek için bundan daha iyi bir zaman olmamıştı. Daha fazla bilgi, konaklama teklifleri ve çevrimiçi kayıt için şu adresi ziyaret edin: www.ladiagonela.ch

Paylaşım düğmelerini göster

Haber bültenimize abone olun

En çok okunan

    Diğer Makaleler

    • şekerleme

      Her şeyi değiştiren bir kaza: "Artık farklı hareket etmeyi öğreniyorum."

      Geçtiğimiz sonbaharda, Fransa'nın önde gelen kros kayakçılarından biri ciddi bir yamaç paraşütü kazası geçirdi.
      Mattis Basille tarafından
      06.09.2026
    • Raimo Vigants ve Ragnhild Aarekol, Madona Makaralı Kayak Dünya Şampiyonası toplu start yarışını kazandı.

      Proxcskiing.com tarafından
      06.09.2026
    • Emilie Ruud Lia ve Valter Gerle Blomberg Madona Patenli Kayak Gençler Dünya Şampiyonası toplu startını kazandı

      Proxcskiing.com tarafından
      06.09.2026
    • Kişiselleştirilmiş antrenman planınızı oluşturun – Bölüm 2: Daha fazla zamanınız olduğunda nasıl antrenman yapabilirsiniz?

      Yazan: ADÉLA ROČÁRKOVÁ/Leandro Lutz
      06.09.2026
    • Emanuele Becchis ve Linda Kaparkaleja, Madona Makaralı Kayak Dünya Şampiyonası sprint yarışını kazandı. 

      Proxcskiing.com tarafından
      05.09.2026